У 2024 році Українська Асоціація Стартапів (UAS) досягла значних успіхів, реалізуючи Стратегію розвитку на 2024 рік .
Розширення інноваційної спільноти
- Розвиток онлайн-платформ: UAS активно розвивала свій телеграм-канал та присутність у соціальних мережах, створюючи цікаві рубрики, обговорення та сприяючи нетворкінгу серед стартапів та інвесторів.
- Збільшення членства: Завдяки підвищенню якості наданих послуг, кількість членів Асоціації зросла з 44 до 63 , що свідчить про довіру та визнання з боку інноваційної спільноти України. Клієнтами нашого консалтингового відділу є не лише стартапи, а й діючий бізнес. Зокрема користуються попитом такі послуги, як розрахунки та бізнес-план для залучення інвестицій, створення інноваційних концепцій, навчальні курси для керівників МСП по фандрайзингу.
- Міжнародна співпраця: UAS розширила свою діяльність на міжнародному рівні, надаючи послуги нерезидентам та залучаючи міжнародну інноваційну спільноту до співпраці. Спільно з партнерами з Італії, Португалїі, Іспанії, Німеччини, Великобританії та інших країн, було створено 8 проєктних консорціумів та подано заявки на фінансування за такими програмами: SMP-COSME-2024-CLUSTERUA, CERV-2024-DAPHNE, ERASMUS-EDU-2024-PEX-COVE, CREA-CROSS-2024-INNOVLAB, HORIZON-EIE-2024-CONNECT-01,HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-07, HORIZON-EIC-2024-PATHFINDEROPEN-01. Українська Асоціація Стартапів із радістю оголошує про співпрацю зі Startup Mastery у рамках проекту Startup Nations Association. Ця співпраця пропонує українським стартапам унікальну можливість пройти 4-місячний менторський курс для розвитку своїх ідей і підготовки до міжнародного успіху. Програма розроблена в Ізраїлі.
Підтримка інноваційних проєктів
- Платформа підтримки інноваційних проєктів: Асоціація розширила коло користувачів своєї платформи до 55 стартапів, залучивши +2 університети: Національний університет біоресурсів та природокористування України та Національний авіаційний університет до надання експертизи та співпраці в в галузі комерціалізації інновацій та наукових розробок. Також вдалося налагодити гарне партнерство в сфері захисту інтелектуальної власності з IP Office (Укрпатент) та Науковою асоціацією кібербезпеки України. Маємо гарні кейси з метчингу стартапів, бізнесу та інвесторів, супроводжуємо інвестиційні проєкти на загальну суму понад 135 млн долларів США.
- Консалтинговий відділ: Продовжувалося професійне зростання консалтингового відділу, який надавав експертну підтримку у створенні та фінансуванні інноваційних проєктів. Всього тільки за 2024 рік з нашою допомогою, українські стартапи отримали гранти на понад 630 тисяч євро, в сердньому по 60-100 тисяч на стартап за програмами SEEDS OF BRAVERY та WNISEF. Та два члени асоціації пройшли до подання на великі Європейські гранти, зокрема на EIC ACCELERATOR.
Організація заходів
- Другий міжнародний інвестиційний форум INVESTinUA: Після успішної організації Першого міжнародного інвестиційного форуму для інновацій INVESTinUA, який став платформою для зустрічі українських МСП, стартапів з потенційними інвесторами та партнерами. Ми отримали багато запитів на продовження подібного формату та навіть зареєстрували бренд INVESTinUA. Але після літніх відключень електроенергії, а згодом і осінніх, постійних обстрілів та відмови багатьох інвесторів особисто бути присутніми через безпекову ситуацію, членами правління Асоціації було прийнято рішення про перенесення форуму на 2025 рік в надії на покращення умов безпеки в Україні. Отже продовжуємо підготовку.
Законодавчі ініціативи
- Розробка ініціатив: UAS активно збирала проблеми в інноваційній сфері, напрацьовувала рішення та готує законодавчі ініціативи до відповідних органів, здійснюючи моніторинг їх виконання та досліджуючи вплив на галузь. Зокрема ми дослідили питання: оподаткування грантів, проблему прозорості залучення інвестицій в український бізнес та стартапи, відтік інноваторів та висококваліфікованої робочої сили вцілому з України.
Створення Європейського цифрового інноваційного хабу (EDIH) у Київській області
- Розробка проєкту: З лютого 2023 року ми є офіційно зареєстрованим Цифровим Інноваційним хабом (Digital Innovative Hab) На основі партнерств з місцевою владою, університетами та бізнесом нами було розроблено проєкт Європейського цифрового Інноваційного хабу (EDIH) та подано на розгляд Мінцифри в лютому 2024. Для отримання можливості подачі заявки на фінансування від програми Єврокомісії Digital Europe. На жаль, не дивлячись на те, що це був лише “допуск до подачі заявок на конкурс фінансування”, Українську Асоціацію стартапів не було відібрано серед претендетнів. Ми отримали високу оцінку, проте заявки інших потенційних хабів, отримали вищий бал від більшості експертів. Питання прозорості оцінювання ми спробували оскаржити, але безрезультативно. Тому змушені надавати свої консалтингові послуги для українських стартапів/МСП на платній основі.
- Залучення фінансування: Ми продовжуємо шукати можливості отримати фінансування через інші грантові програми та інвестиції для того щоб спростити отримання консультацій для українських стартапів. Тож будемо раді поділитися з вами такою новиною, якщо нам вдасться.
- Запуск хабу: Не дивлячись ні на що, ми такі продовжили роботу хабу в цифровому форматі та надаємо всі консалтингові послуги в режимі онлайн. Також підготовлено запуск пілотного проєкту фізичного інноваційного хабу CreaInnovations Valley. Восени 2024 було проведено конкурс з відбору місця розміщення інноваційного парку на якому відібрано дві перспективні локації. Розроблено інвестиційний проєкт CreaInnovations Valley загальною вартістю понад 100 млн долларів США та на разі ведеться залучення інвестицій в нього, за допомогою Міністерства економіки України та Урядового офісу UkraineInvest.
Висновок
У 2024 році Українська Асоціація Стартапів досягла більшості поставлених цілей, сприяючи розвитку інноваційного підприємництва в Україні. UAS продовжує активний розвиток української стартап-екосистеми, розширюючи мережу партнерів, підтримуючи інновації та працюючи над удосконаленням законодавчого поля. План на 2025 рік передбачає подальше зростання та нові можливості для українських підприємців.